Vystoupení

Důvod první: 

Všechno není v rukávech. Když se řekne kouzelník, většina lidí si vybaví postaršího pána ve fraku, který pro pobavení dětí tahá šátky z rukávu a vlastně ani nic tak zvláštního nepředvádí. To však v moderní magii jako takové zdaleka neplatí. Po pravdě mi tento „předsudek“ ani tak nevadí, o to větší úspěch jsem měl například nedávno v sauně, když jsem známým předvedl „objevení šátku z prázdných rukou“ a další kouzla s tím, že jsem byl svlečený do půl těla. A často při mikromagickém a karetním vystoupení slyším: „Vždyť máte vyhrnuté rukávy, tak jak je to možné?“

Důvod druhý: David Copperfield. 

Po Harry Potterovi (který ale spadá do jiné kategorie) jde zřejmě o druhého nejznámějšího kouzelníka na světě. Jeho obrovské iluze uchvacují diváky po celém světě, avšak stále si spousta lidí myslí, že jde o televizní triky. Proč se tedy nepřesvědčit, že srovnatelná kouzla (i když v menším provedení, protože většina našich kouzelníků přeci jen nemá takové prostředky, jako David) můžete vidět i na vlastní oči.

Důvod třetí: „Mundus vult decipi“ – svět chce být klamán.
 
Často jsou kouzelníci označováni za podvodníky. Ovšemže člověk, který navštíví kouzelnické vystoupení, by měl počítat s tím, že bude „klamán“. Není však cílem kouzelníka „udělat z vás blbce“ nebo Vás jen napálit, či dokonce podvést. Jediným úkolem všech kouzelníků, je diváky zaujmout a hlavně pobavit.


Důvod čtvrtý: Kouzlit se dá kdekoliv. 

Kouzelníci nejsou omezeni nutností odstupu od diváků a jevištěm, aby mohli předvádět věci, které Vás přivedou v úžas. Stále rozšířenějším a i divácky oblíbenějším oborem moderní magie je takzvaná mikromagie, při které se kouzla odehrávají hned několik centimetrů od Vašich očí, případně i přímo ve Vašich rukách.

Důvod pátý: Praktická poučení. 

Dnes už Vás nikdo nebude přesvědčovat, že to, co uvidíte na kouzelnickém vystoupení (alespoň co se týká vystoupení pro dospělé), jsou nějaké nadpřirozené věci nebo zázraky. Kouzelníci nepodporují a neměli by podporovat pseudovědy. Ale přestože jde „jen“ o triky, můžete si odnést zážitek, že jste viděli něco, co jen tak neuvidíte. A právě proto, že jde o triky, mají často kouzla blízko k jiným dovednostem. Například k dovednostem skořápkářů. Až na to, že kouzelník, který Vám skořápky předvede, Vás neobere o peníze, ale jen Vás bezpečně pobaví a přesvědčí Vás, že je opravdu nemáte hrát, protože prakticky nemůžete vyhrát.

Důvod šestý: Chcete přijít na to, jak to kouzla fungují? 

Budu upřímný. Pokud byste na to přišli, dospějete k jedinému závěru – princip kouzel bývá v zásadě jednoduchý a vychází z reálných fyzikálních zákonů a běžných pravidel, avšak dokázat předvést ho tak, aby „Vaši diváci“ ty pravidla neodhalili nebo nepostřehli, trvá většinou roky. Proto jsem přesvědčen - a potvrdí Vám to každý kouzelník i spousta nekouzelníků – je lepší se nechat „unést“ a zůstat v nevědomí. Navíc tím, že zjistíte, jak funguje jedno kouzlo, většinou nezjistíte, jak fungují ostatní, protože těch principů a triků je nepřeberné množství. Samozřejmě Vám nikdo nezabrání, abyste se – za dodržení slušnosti a ohledu vůči ostatním divákům, kteří se chtějí bavit - o „prokouknutí“ triku sami pro sebe nepokusili. Pro nás je setkání s takovými diváky alespoň výzva, abychom ze sebe dostali to nejlepší a to „prohlédnutí“ Vám neumožnili ;-).

Důvod sedmý: Máme rádi pohádky. 

A k pohádkám kouzla neodmyslitelně patří. A pokud do sebe necháte vstoupit atmosféru kouzelnického vystoupení, pak nejen děti, ale i Vy se můžete nechat unést a třeba se tím alespoň na chvíli povznést nad starostmi všedních dnů ... Přeji Vám všem hodně kouzelných zážitků nejen ve společnosti kouzelníků, ale i v osobním životě.